Focus Eco Center
  • Kezdőlap
  • Rólunk
  • Programok
    • Városok fenntartható fejlődése
    • Ökológiai tanácsadás
    • A Nyárád vízgyűjtő területe
    • Fenntartható vidékfejlesztés
  • Kiadványok
  • Média
  • Kapcsolat

Szakterületek

  • Fenntartható fejlődés
  • Ökológiai nevelés
  • Klímaváltozás
  • Vízgazdálkozás
  • Ökoturizmus

Projektek

  • COHERENT – A fiatalok aktívan részt vesznek Európa jövőjének alakításában
  • NABI – Természetközeli Megoldások, Zöldebb Városok
  • Úton egy klímasemleges EU felé – EU-s támogatások ésszerű felhasználása
  • Change the power – (em)power to change
  • A jövő amit szeretnénk (EYD 2015: The future we want)
  • Green Entrepreneurs Europe – GEE
  • Back to Nature (B2N)
  • Tanuló vidéki közösségek
  • Schlüsseldienst
  • Milleniumi fejlesztési célok
  • A természet leckéi
  • Parteneriate pentru dezvoltarea regională durabilă
  • Sieu
  • Beam21
Focus Eco Center > Úton egy klímasemleges EU felé – EU-s támogatások ésszerű felhasználása > A PROJEKTRŐL

Úton egy klímasemleges EU felé – EU-s támogatások ésszerű felhasználása

Az Európai Unió által az Európai Zöld Megállapodásban (European Green Deal, EGD) vállalt klímasemlegesség eléréséhez a továbbiakban lényeges változásokra van szükség az EU köztámogatási és fejlesztési módjaiban. A legtöbb Nemzeti Helyreállítási és Ellenállóképességi Tervet (National Recovery and Resilience Plan, NRRP) már elfogadták és most van folyamatban a Partnerségi Megállapodások (Partnership Agreement, PA) és az Operatív Programok (Operational Programmes, OP) kidolgozása.

Azonban a múltbeli tapasztalatok szerint ezek a dokumentumok önmagukban még nem jelentenek bizonyosságot arra nézve, hogy az EU-s támogatásokat környezet- és éghajlatvédelmi szempontok figyelembe vételével költenék el.

A projekt célja segítséget nyújtani nemzeti szinten a támogatások hatékony és helyes felhasználásához, kiemelni korábbi támogatásból származó példaértékű eseteket és levonni belőlük a tanulságokat, majd széles körben ismertetni ezeket belföldi és nemzetközi körökben is. Ezáltal a projekt az EU-s támogatások és költségvetési irányelvek éghajlatvédelmi hatékonyságát hivatott növelni, a Zöld Megállapodásban lefektetett irányelvek betartásával, a támogatások nemzeti szinten való megvalósítának befolyásolásával.

A megfigyelésekből és tapasztalatokból pedig értékes visszajelzéseket, tanulságokat szolgáltathatunk az Európai Unió jövőbeli fiskális politikájának éghajlatvédelmi szempontból történő jobb kidolgozásához.

 

Az Európai Unió a hosszú távú költségvetését a Többéves Pénzügyi Keretben (Multiannual Financial Framework, MFF) határozza meg, melynek jelenleg 7 év az időtartama. Ez képezi az Unió politikájának és irányelveinek a fejlesztésekbe való pénzügyi átültetését. Ezt a keretet egészíti most ki a Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz (Recovery and Resilience Facility, RRF).

A Többéves Pénzügyi Keret és a Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz fontos részei a nemzeti fejlesztéseknek, de különösen nagy fajsúllyal bírnak a keleti tagországokban, ahol a gazdasági közberuházások akár 80%-át is kiteszik. Ez azt jelenti, hogy az EU-s támogatások felhasználási módja nagymértékben meghatározza ezeknek az országoknak a gazdasági és fejlesztési irányait.

A 2014–2020-as előző pénzügyi keret már tartalmazott éghajlatvédelmi elemeket, de a fosszilis energiahordozók elfogadása, illetve a környezetvédelem fogalmának többnyire csak retorikai használatban való kimerítése az EU-s támogatások klímavédelmi szempontú kisiklásához vezetett.

A 2021–2027-es TPK (Többéves Pénzügyi Keret) és NHEE (Nemzeti Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz) kulcsfontosságú lesz az Európai Zöld Egyezmény eléréséhez. Ehhez a támogatások és költségvetési irányelvek alapvető reformjára van szükség a Párizsi Klímaegyezményben foglaltakhoz való igazítással. A finanszírozások meg kell feleljenek és fel kell erősítsék az éghajlatvédelemben tett vállalásokat, ösztönözniük kell a megújuló energiaforrások használatát, az energiahatékonyság növelését és minden ilyen irányú fejlesztést és kutatást. Ezekért a célokért rendkívül fontos a most születő tervek és megállapodások figyelemmel való kísérése és megfelelő irányú befolyása.

 

A projekt céljai

  1. A civil társadalom képviselőinek lehetőséget adni felmérni és értékelni a már megvalósult támogatásokat és projekteket és a következtetésekből tanulságokat meg ajánlásokat leszűrni és megfogalmazni. Mindezek a projekt honlapján elérhető adatbázisban kerülnek összesítésre (Best Practise Database LINK: https://www.ceeweb.org/eufunds/best-practices.php).
  2. Az országos tapasztalatok közvetítése és értékelések megfogalmazása. A projekt résztvevői a megfigyeléseiket és ajánlásaikat értékelésekbe összesítik, amiket a Partnerségi Megállapodások és Operatív Programok kidolgozóinak továbbítanak. A résztvevők havonta frissített jelentésekben beszámolnak az elért eredményekről.
  3. Szakpolitikai ajánlások készítése, amiket éghajlatvédelmi irányok szerint már megvalósult támogatásokkal alátámasztva, rendszeresen és célzottan terjeszteni országos és EU-s döntéshozók fele.
  4. Kommunikációs kampány a döntéshozók és minden érdekelt fél környezetvédelmi tudatosságának növelésére.

 

A projektnek várható hatásai:

Hosszú távon: Hozzájárulás a finanszírozások alacsony üvegházhatású gázkibocsájtással járó és éghajlatkímélő fejlesztésekhez való igazításához, ahogy az a Párizsi Klímaegyezményben is meg van fogalmazva.

Rövid távon: A támogatások minőségének és az EU pénzügyi szakpolitikájának javítása az Európai Zöld Megállapodásban foglaltakhoz mérve. Ennek eléréséhez országos szinten a befektetésekre, az Európai Unió szintjén a támogatási szakpolitika véleményezésére és társadalmi szinten a tudatosság emelésére kell összpontosítani.

 

Az elvárásaink szerint több EU-s támogatás fogja célzottabban és hatékonyabban segíteni az éghajlat- és környezetvédelmet, míg azon befektetések száma csökkeni fog, amelyek nincsenek összhangban az Európai Zöld Megállapodással. Ez felgyorsítaná az európai gazdaság széndioxid kibocsájtásának csökkentését és lendületet adna minden területen az éghajlatvédelemnek. Az együttműködésből származó tapasztalatok pedig kamatoztathatóak lesznek a projekt keretein kívül is más nemzetközi esetekben is.

 

A projekt előzményei

A jelenleg zajló projektünk a folytatása előző projektnek:

 

– Towards a climate-neutral EU: funding and incentives for a transformative European Green Deal and Recovery Plan (2020–2021), a Német Szövetségi Környezeti, Természetvédelmi és Nukleáris Biztonsági Minisztérium (BMU) támogatásával.

 

Share Button

Overdeveloped kampány

Az EEB tagjai vagyunk

A víz titkai

https://www.youtube.com/watch?v=jqOzrJ_vm-M&t=318s

Akiket a csillagok vezetnek

https://www.youtube.com/watch?v=vuaWoXWFORQ&t=1s

Kis- és nagyadorjáni programjaink

Az Adorjánok völgye
Tanösvény
Vizes élőhely rehabilitáció

Warning: Division by zero in /home2/focus/public_html/wp-content/plugins/photo-gallery/frontend/views/BWGViewSlideshow.php on line 90
dsc06007
dsc05998
dsc05826
dsc05753
dsc05745
dsc05738
dsc05594
dsc05181
dsc05180
dsc05164
dsc05148
dsc05141
dsc04746
dsc05134
dsc04680
dsc04669
o-gospodarie-din-adrianu-mare
dsc05895
dsc05683
2_delutan_erkeztek_a_turazok-1024x768
dsc06007

Csatlakozzon programjainkhoz!

Webkamra: egyen helyi, friss terméket!

Kövessen Facebook-on

Archívum: