A háztáji termékek ízletesek és egészségesek – mégis csak ritkán kapnak helyet a boltok polcain. A Fókusz Öko Központ elhatározta, hogy összehozza a kistermelőket a vásárlóikkal, hogy a városlakók is megtapasztalhassák a vidék hamisítatlan ízeit.
A frissen szedett gyümölcsnek-zöldségnek, az igazi méznek, friss tejnek, a régi receptek szerint főzött házi lekvárnak, a baromfiudvaron nevelt jószág húsának különleges zamatot ad a gazdák gondoskodása. De az efféle ínyencségek csak elvétve kerülnek a boltok polcaira, s onnan a konyhákba-kamrákba.
A háztáji termelők a ma már nagyobb léptékben gondolkodó kereskedelemmel aligha vehetik fel a versenyt. Egyrészt képtelenek a hipermarketek megkövetelte óriási árumennyiséget megadott időre leszállítani, másrészt alulmaradnak az olcsóbb import áruval szemben. S a gyakorta gázzal érlelt, sok száz kilométert utaztatott dömping zöldség és gyümölcs jól néz ki ugyan, ám az íze semmiképpen sem hasonlítható össze a háztáji termékekkel. Nem csoda hát, hogy mind többen keresik a természetes úton-módon előállított élelmiszereket.
A mezőgazdasági sokféleség (agrobiodiverzitás) drámai csökkenését jól érzékelteti, hogy napjainkban csupán mintegy 20 növényfaj biztosítja az emberiség növényi táplálékának 80%-át, holott világviszonylatban mintegy 3000 táplálkozásra alkalmas növényfaj ismert.
A negatív tendencia háttérbe szorítja a tájfajtákat, holott ezek egy-egy adott tájegység helyi sajátosságaihoz, klimatikus, talajtani és hidrológiai változásaihoz alkalmazkodva biztosították a gazdálkodás kockázatainak csökkentését. Termesztésük olyan gazdálkodási rendszerbe illeszkedett, amely a táj ökológiai adottságaiból, a környezeti feltételekből indult ki, s erre épültek a helyi társadalmak gazdag kulturális hagyományai.
Az agrobiodiverzitás fenntartását, a tájfajták megőrzését ezeknek a fajoknak az eredeti élőhelyén, természetes állapotban történő megőrzésével (pl. kiskertekben, nagyobb gyümölcsösökben) lehet biztosítani.
A project segítségével szeretnénk megmenteni, újra értéket adni a régi gyümölcs- és zöldségfajtáknak, ösztönözni a termesztésüket.
Fő cél felkarolni a gazdákat és a kistermelőket, példát mutatni és segítséget nyújtani nekik abban, hogy a hagyományos gyümölcsösök, gondozásával, hagyományos gyümölcsből, zöldségből készített termékek értékesítésével fenntarthatóbbá tegyék közösségeiket, környezetüket és helyben biztosítsák a megélhetőséget.