Közvetlen értékesítési módszerek
A közvetlen értékesítés a termelők és a fogyasztók között kialakult bizalmi kapcsolaton alapszik. A közvetlen értékesítési rendszerek révén a termelők gyorsan és biztonságosan tudják értékesíteni termékeiket, a fogyasztók minőségi friss termékekhez jutnak. Különböző típusú marketing vonalak sikeresen összehangolják a minőségi termékek szolgáltatását a vásárlók igényeivel.
Közvetlen értékesítési marketing típusok
Kapu előtti értékesítés/ Farm stand
A legegyszerűbb közvetlen értékesítési módszer. Akkor alkalmazható, ha a farm forgalmas út mentén helyezkedik el. A termelő a kapuja előtt elhelyezett standon árulja a friss, szezonális termékeket.
Szedd magad módszer
A szedd magad módszer keretében a vásárló meglátogatja a farmot és saját maga gyűjti be a vásárolandó terméket, amelyet szintén saját maga szállít haza és helyben készpénzzel fizet. A műveletet a gazda, vagy megbízottja vezeti, ő mutatja meg, hogy a vásárló honnan gyűjtheti be a terméket, megméri a begyűjtött termékeket, majd elrendezi a kifizetést.
Közösségi Támogatásban Részesülő (KTR) mezőgazdaság
A közösségi támogatásban részesülő mezőgazdaság során partneri viszony létezik a termelő és a fogyasztó között, a vásárló megosztja a kockázatot a termelővel, vagyis a szezon kezdetén betársul a befektetésbe, és a termelő elkötelezi magát, hogy az egész szezon során ellátja a fogyasztót a megegyezett mennyiségű friss terménnyel.
Városi vásárlói körök (klubok)
Ennek a marketing stratégiának a keretében a termelő azonosít egy városi célcsoportot, ez lehet egy baráti társaság, egy helyen (egytömbházban, vagy utcában lakók csoportja), egy munkahelyen dolgozó csoport, ugyanazon vásárlói igényekkel rendelkező csoport. A termelő megegyezik a vásárlókkal az igényelt termékekkel kapcsolatban és leszállítja ezeket a termékeket a megegyezett helyre és időben. A vásárlói kör nevében valaki átveszi és kifizet a termékeket.
Agroturizmus
Az agroturizmus növekvő trendet mutat a városon élő emberek körében, akik tapasztalatok, élmények beszerzésének lehetőségét látják a vidéki kikapcsolódásban, és akik a gyerekek számára fontosnak tartják a természetközeli életforma megismerését. Iskolás csoportok is gyakran érdeklődnek a vidéki kirándulások iránt.
Ennek a marketing stratégiának a keretében a termelők közvetlenül a farmon adhatják el a termékeiket és kapitalizálhatják a jelenlegi növekvő trendet ezen a területen.
Közvetlen eladás vendéglők számára
Egyre divatosabb irányzat világszerte, hogy a minőségi vendéglők friss terméket vásárolnak közvetlenül a termeltet. Ebben az esetben a termelő közvetlenül a vendéglő menedzserével egyezik meg a termékek mennyiségében, minőségében, árában, a leszállítás körülményeiben. A vendéglők általában alacsonyabb árat fizetnek, de nagyobb mennyiséget rendelnek így a termelő biztosítani tudja a termelt mennyiség értékesítését. Ebben a marketing módszerben előnyt jelent a közvetlen kapcsolat a vásárlóval, így a termelő a termékskálát flexibilisen a vásárló igényei szerint alakíthatja.
A Fókusz Öko Központ által Marosvásárhelyen kezdeményezett közvetlen értékesítési rendszer az előzőekben bemutatott direkt marketing módszerek keverékét alkalmazza.